Wykończenia mieszkań przez dewelopera

Kupno mieszkania jest jedną z opcji dla każdego, kto chce mieć własne cztery ściany. Budowa nigdy nie jest jednak łatwa i wiąże się z wieloma decyzjami, które należy podjąć. Istnieje bowiem szereg ważnych aspektów wpływających m.in. na ostateczne koszty. Jeśli już więc zdecydujemy się na przykład na zakup mieszkania od dewelopera to pozostaje nam jeszcze decyzja odnośnie wykończenia naszego nowego domu.

Możemy bowiem zdecydować się na kilka opcji, wśród których mamy:

  • stan deweloperski,
  • podwyższony stan deweloperski,
  • tzw. stan „pod klucz”.

W przeszłości zdecydowana większość osób decydowała się na tę pierwszą opcję, a więc deweloper po prostu oddawał gotowe do użytku mieszkanie na własność, a kupujący dalej zajmował się jego wykończeniem. Wszak wiele osób ma swój własny pomysł na to, jak powinno wyglądać wnętrze mieszkania – znaczenie tutaj mają ulubione kolory czy style, jak również pewne rozwiązania. Oczywiście można się w dużej mierze dogadać, jak to wszystko ma wyglądać, ale przy stanie deweloperskim to my mamy pełną niezależność i sami decydujemy o tym, jak wykończone zostanie nasze nowego miejsce zamieszkania. W przypadku stanu podwyższonego to deweloper wykona za nas kilka różnych czynności, choć to nadal w sporej części my zadecydujemy o wyglądzie domu.

Równie ciekawą opcją wydaję się jednak lokal wykończony „pod klucz”, jak przyjęło się mówić, a więc wariant, w którym przejmujemy w całości wykończone już mieszkanie i nie musimy tam nic urządzać, bo wszystko zostało już zrobione.

Na którą opcję postawić, jeśli chodzi o wykończenie domu?

Każda z powyżej opisanych opcji ma oczywiście swoje plusy i minusy. Dla wielu niewyobrażalne jest wejście do mieszkania „na gotowe”, gdyż to kupujący musi niezależnie i samodzielnie urządzić całe mieszkanie po swojemu. Ale dodatkowa pomoc dewelopera w niektórych kwestiach może znacząco ułatwić życie – wszak zamontowanie toalety, wanny czy prysznica wcale nie musi być dużą ingerencją w nasz wymarzony wygląd mieszkania, a wręcz może zaoszczędzić nam sporo czasu i problemów, na jakie możemy wtedy natrafić. Jak się jednak okazuje, wiele osób wybiera wariant „pod klucz”, decydując się na to, aby to deweloper wykończył zbudowane już mieszkanie. Jest to przede wszystkim wygodne rozwiązanie, bo wykańczając swoje cztery kąty na własną rękę musimy przecież poszukać odpowiednich fachowców, dobrać materiały, a potem jeszcze wszystko to odpowiednio poukładać.

Tymczasem nie każdy ma do tego dryg albo po prostu nie ma na to czasu, dlatego też wtedy oddanie wszystkiego w ręce dewelopera może być najbardziej rozsądnym pomysłem. Ostatecznie, decyzje powinniśmy podjąć oczywiście w oparciu o własne odczucia i potrzeby, pamiętając także o tym, że poszczególne rozwiązania mogą różnić się między sobą kosztem.