Anime – japońskie kreskówki

Anime to słowo określające japońskie filmy animowane oraz styl japońskiej animacji. Z kolei w Japonii tym terminem określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na ich kraj pochodzenia.

Japońska animacja cechuje się rozmaitością stylów, które skierowane są do ogromnego grona odbiorców – kobiet i mężczyzn, dziewczyn i chłopców, osób w każdym wieku, o każdej orientacji seksualnej, biznesmenów i robotników, gospodyń domowych i kobiet robiących karierę itd. Cechą charakterystyczną większości anime jest styl rysowania.

Postacie anime mają duże oczy, a włosy cieniowane są w charakterystyczny sposób. Inną cechą charakterystyczną są pojawiające się w niektórych produkcjach bardzo uproszczone wizerunki bohaterów (tzw.

super deformed). Anime zyskało popularność w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych kiedy na ekrany telewizji weszły takie tytuły jak: „Czarodziejka z Księżyca” czy „Dragon Ball”.

Obecnie istnieją setki tytułów anime, które cieszą się w Polsce nadal dużą popularnością. Oprócz anime warto również zwrócić uwagę na mange, czyli japońskie komiksy, łączące się fabularnie z anime.

kulczyk sebastian