Idea domu pasywnego

Kwestią czasu było, aż eksperci zaczną pracować nad takimi typami budownictwa, które pozwolą budować w miarę szybko, a równocześnie sprawią, że gotowe budynki będą się doskonale sprawdzać w codziennym użytkowaniu. Możliwości są naprawdę szerokie – trzeba jedynie wybrać technologię odpowiednią dla naszych potrzeb i portfela.

Jedną z nich jest opracowana w Niemczech koncepcja domu pasywnego. Pierwszy obiekt tego typu powstał w mieście Darmstadt, w którym mieści się dziś instytut rozwijający technologię.

Główny akcent w przypadku domu pasywnego przesunięty jest w stronę uzyskania jak największej energooszczędności w odniesieniu do potrzeb grzewczych. Osiągnięcie tego jest możliwe poprzez zastosowanie zaawansowanych rozwiązań w zakresie poprawy izolacji termicznej domu.

Minimalizacja strat ciepła sprawia, że w niektórych sytuacjach można funkcjonować bez ogrzewania nawet przez okrągły rok (zwłaszcza w cieplejszym klimacie). Średnie zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym jest nawet ośmiokrotnie niższe aniżeli w przypadku budynków tradycyjnych.

osuszanie pomieszczeń warszawa