Serwis instalacji fotowoltaicznej

www.festiwalnastroje.pl

Panele fotowoltaiczne co do zasady są bezobsługowe. Jednak aby zapewnić im długoletnie, bezawaryjne działanie, należy dbać o ich regularną konserwację i serwis prowadzony przez wyspecjalizowane firmy.

Koszt takiego serwisu w zależności od wielkości instalacji i jej rodzaju może wahać się od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych. Przy wyborze instalacji warto wziąć ten czynnik pod uwagę.

Bardzo często bowiem koszty serwisu są sztucznie zawyżane. Dzieje się tak, ponieważ firmy produkujące panele i instalacje solarne podpisują umowy z firmami serwisowymi i umieszczają w ich cenach swoją marżę.

W skład standardowego serwisu powinna wchodzić kontrola wizualna modułów fotowoltaicznych, mocowań i inwertera. Sprawdzenie przewodów pod kątem uszkodzeń izolacji, sprawdzenie zabezpieczeń instalacji, pomiar parametrów technicznych oraz badanie kamerą termowizyjną.

Dodatkowy zakres serwisu bardzo często może okazać się jedynie zbędnym kosztem. Tak będzie w przypadku mycia instalacji (która praktycznie myje się sama przy pomocy opadów atmosferycznych), czy też sprawdzanie antykorozyjności konstrukcji (właściciel instalacji sam zauważy rdzę).

drzwiczki rewizyjne nierdzewne