Do czego służy stetoskop?

Stetoskop to podstawowe narzędzie pracy niemalże każdego lekarza. Stetoskopy stosowane są m.in. przez lekarzy pierwszego kontaktu czy też kardiologów. Dzięki temu urządzeniu lekarz może osłuchać pacjenta.

Jedna część urządzenia przykładana jest do ciała pacjenta, z kolei druga część wkładana jest bezpośrednio do uszu lekarza. Za pomocą stetoskopu lekarz najczęściej osłuchuje klatkę piersiową chorego. Za jego pomocą można zdiagnozować szmery czy inne nieprawidłowości. Stetoskop umożliwia również wykrycie poszczególnych dolegliwości płuc. Wyróżnia się kilka rodzajów stetoskopów.

Stetoskopy internistyczne stosowane są zazwyczaj przez lekarzy rodzinnych. Pediatrzy stosują podobne urządzenia, jednak są one znacznie mniejsze od tradycyjnych stetoskopów. Z kolei w kardiologii stosuje się nieco cięższe stetoskopy, dzięki którym można ocenić pracę serca. Stetoskopy to stosunkowo bezpieczne narzędzia diagnostyczne, jednakże w niektórych przypadkach mogą być nośnikiem zarazków. Z tego powodu powinny być okresowo dezynfekowane.

choroby siatkówki Gabinety lekarzy specjalistów - Kontakt