Co należy sprawdzić przed budową domu?

wizausa.pl

Kiedy przychodzi nam budować własny dom bardzo często mamy do czynienia ze skomplikowanym procesem, który składa się z wielu etapów. Nic więc dziwnego, że przez wielu decyzja o budowie własnych czterech kątów jest jedną z najważniejszych, jakie podejmiemy w całym życiu. I to także dlatego koniecznie należy zwracać uwagę na każdy szczegół i dobrze wiedzieć o tym, na co rzeczywiście zwrócić uwagę, zanim jeszcze rozpoczniemy budowę.

Każdy etap jest bowiem bardzo ważny, czy to na samym starcie stawiania fundamentów pod nowy dom, czy też już przy finiszu, kiedy jesteśmy bliscy wykończenia wnętrza i wprowadzenia się do mieszkania wraz z najbliższymi. Tak czy siak, cały czas musimy być bardzo uważni, gdyż najmniejszy nawet błąd może mieć o wiele większe konsekwencje w przyszłości, jeśli coś pójdzie nie tak, jak to wcześniej zaplanowaliśmy. Zdaniem ekspertów, istnieje kilka najważniejszych aspektów, do których powinniśmy przywiązać szczególną uwagę i już przed rozpoczęciem budowy skupić się na nich przede wszystkim, zdając sobie sprawę z tego, że to właśnie wtedy musimy wszystko odpowiednio zaplanować i rozpisać.

Wśród tych najważniejszych rzeczy mamy więc między innymi:

  • wybór odpowiedniej działki,
  • zagospodarowanie przestrzenne,
  • projekt budowlany,
  • kosztorys inwestorski,
  • wymagane dokumenty,
  • wybór odpowiedniego wykonawcy.

Pamiętając o tym wszystkim powinniśmy bez problemu i płynnie móc przejść przez calutki proces budowy nowego mieszkania. Oczywiście, są to tylko pewnego rodzaju ogólniki, bo do każdej z tych kwestii podejdziemy ze znacznie większą dbałością o szczegóły, natomiast odpowiedni plan przed rozpoczęciem budowy to już połowa sukcesu.

Jakie kwestie sprawdzamy przed budową domu?

Do sprawdzenia mamy więc wiele rzeczy, począwszy od samej działki, a skończywszy na wykonawcy, który przeprowadzi całą inwestycję. Warto także przywiązać uwagę do wszelkiego rodzaju formalności, jakie musimy spełnić przed oraz w trakcie budowy domu. Najważniejsze jest jednak odpowiednie sprawdzenie działki, co powinno nastąpić oczywiście przed jej zakupem.

I tak, w przypadku działki warto przede wszystkim sprawdzić takie rzeczy jak okolica czy infrastruktura, gdyż to powie nam, czy wybrany przez nas grunt jest dobrze zlokalizowany, czy też może lepiej poszukać gdzie indziej. Duże znaczenie mają także warunki zabudowy, bo to od nich zależeć będzie, jakiego rodzaju budynek będzie można postawić na działce. Sprawdzić trzeba także rodzaj gruntu, topografię działki czy tzw.

uzbrojenie działki, by upewnić się, że możliwe będzie na przykład przyłączenie linii energetycznej czy gazowej do naszego domu. Wszystko po to, aby mieć sto procent przekonania, że stawiamy na właściwą działkę, na której w niedługim czasie stanie nasz wymarzony dom – w innym razie należy rozpocząć poszukiwania od nowa, być może rewidując nieco nasze potrzeby i wymagania.